חשיפה: ההסכמים של 'אגד' עם המדינה

'אגד' מקבלת מהמדינה סובסידיות של מאות מיליוני שקלים בשנה * מה היא אמורה לתת בתמורה, והאם היא עומדת בהתחייבויות?

"שעות שיא", שכוללות שליש מזמן ההפעלה של האוטובוסים, שבמהלכן אין מגבלה מספקת על מספר הנוסעים שמותר לדחוס באוטובוס; "קווי חרדים" ייחודיים; וגם – התחייבות של אגד להפסיק לבצע הסעות פרטיות. כל אלה ועוד עולים מההסכמים החתומים של אגד עם המדינה, הנחשפים כאן לראשונה.

חשוב להדגיש: ההסכמים שנחשפים כאן הם חלקיים בשני מובנים: ראשית, הם רק חלק מכלל ההסכמים, החוקים והתקנות המחייבים את 'אגד'. שנית, גם ההסכמים האלה הגיעו לידי "מצונזרים", כאשר פסקאות שלמות מתוכם מושחרות. יש לציין, כי הבקשות של ארגון 15 דקות לקבל את מכלול ההסכמים של אגד עם המדינה בהתאם לחוק חופש המידע לא נענו.

אבל גם כך, עולות מההסכמים סוגיות רבות, שנוגעות לכל נוסעי האוטובוסים – וגם לכל מי שנוסע ברכב הפרטי, עומד בפקקים ומשלם את מחירי הדלק המאמירים, בהיעדר חלופה סבירה בדמות תחבורה ציבורית טובה.

צפיפות שיא

Crowded_Bus_J-m

אחד המטרדים הגדולים ביותר עבור נוסעי האוטובוסים הוא הצפיפות. ניתן היה לצפות שהמדינה, שמעבירה לחברות האוטובוסים מאות מיליוני שקלים בשנה כסובסידיות לנסיעות ולהצטיידות, תדרוש מהן להגדיל את תדירות האוטובוסים, כדי למנוע צפיפות באוטובוסים. [התמונה: מתוך האתר של 15 דקות]                                                                            

 אך ההסכם עם אגד ירושלים, שעליו חתום החשב הכללי הקודם, שוקי אורן, מקל באופן תמוה. על פי ההסכם, מספר הנוסעים באוטובוסים עירוניים רגילים "לא יעלה על 55 בשעות שאינן שעות שיא או בכפוף לאמור ברישיון הרכב, לפי המחמיר מביניהם". על פי ההסכם, "שעות שיא" הן 6:00-9:00, 15:00-18:00 וכן כל שעה שבה התדירות היא יותר מ-5 נסיעות בשעה. כלומר, "שעות השיא" כוללות לפחות שליש משעות ההפעלה של האוטובוסים – 6 מתוך 18 שעות ביממה (6:00-24:00). אפילו שעות כמו 6:15 בבוקר, או ימי ו' בבוקר נחשבים ל" שעות שיא", שבהן מותר לאגד לצופף נוסעים באוטובוס.

תגובת דובר משרד האוצר:  "הגדלת מספר הנוסעים בשעות השיא באוטובוס נהוגה ומקובלת בכל העולם המערבי".

הדרישות – מחמירות; האכיפה – לא

Egged_Emun_Hatzibur

בחלק מהמקרים, הדרישות מאגד הן דווקא מחמירות וקפדניות, באופן שאמור לשפר משמעותית את השירות ללקוחות – אלא שהדרישות לא מבוצעות בפועל.

 כך, אגד מחויבת "לשלוח לכל פונה אישור על קבלת הפנייה, תוך 7 ימי עבודה". זה לא מתבצע בפועל.

כך, יש מקרים שבהם פניות חוזרות של אזרחים ואף של ארגון "אמון הציבור" לאגד- לא נענו כלל.

אגד גם אמורה להפעיל "מוקד אנושי" שיפעל "החל משעה לפני תחילת השירות וכלה בשעה לאחר מועד סיום השירות" – אלא שבבדיקה שערכתי ב-5.2, המוקד האנושי נסגר לפחות שעה לפני מועד סיום השירות. כל מי שאי פעם המתין בשעת לילה מאוחרת לאוטובוס שלא הגיע יכול להעיד על החשיבות של הפעלת מוקד אנושי דווקא בשעות אלה.

המוקדן אמור לענות תוך 80 שניות לכל היותר – אך מספר בדיקות שערכתי העלו כי חולפות יותר מ-80 שניות של העברה מתפריט לתפריט, האזנה להזמנה לעבוד כנהג באגד ועוד – עד שניתן להיכנס בכלל לסוף תור ההמתנה למוקד אנושי – המתנה שאורכת לעתים קרובות כמה דקות נוספות. בדיקה של חדשות ערוץ 2 העלתה תוצאות דומות.

Bus_Station_no_sign_old_smallדרישה נוספת מאגד בהסכם היא לבצע את ההנחיות המעודכנות של משרד התחבורה, שעל פיהן התמרור בכל תחנת האוטובוס  יכלול את: מספרי הקווים; סמלי "נכה", "קווי לילה" וכו'; וכיתוב בשפה נוספת, בצד השני של התמרור. גם הדרישה הזו לא מקויימת בפועל, אם כי יש לציין כי במקרה זה יתכן שהגורם המעכב הוא דווקא בעיות רגולטוריות, ולא אגד עצמה. בתמונה: תחנת אוטובוס ללא שום תמרור ברח' טשרניחובסקי בירושלים. תגובת אגד: "אגד פועל בתיאום מלא עם משרד התחבורה והניסיון לייחס לו הפרה כזו או אחרת של תנאי הזיכיון חוטא למציאות והוא בבחינת הטעיית הציבור." לתגובות המלאות.

"קווי חרדים"

Kavey_Haredim_5_from_Heskem_date_Unknown_smallאחד הסעיפים המשונים בהסכמים של אגד עם המדינה מופיע ברשימת קווי האוטובוס. הקווים מפורטים בעשרות טבלאות בחלוקה לאזורים השונים בארץ – פרט לטבלה יחודית, שלא שייכת דווקא לאזור מסויים: תחת הכותרת "קווי חרדים", נכללים שם קווים בינעירוניים ישירים בין שכונות חרדיות באזורים שונים בארץ. בתאוריה, הנסיעה בקווים אלה פתוחה לכל. בפועל, במהלך השנים הצטברו תלונות רבות (12) על קווים אלה, בטענה שהמסלולים שלהם כאילו "נתפרו" במיוחד לצרכיה של האוכלוסיה החרדית בלבד; שהם מדירים ומשפילים נשים חילוניות; שהמחירים שלהם מוזלים יחסית לקווים כלליים דומים; ושקשה מאוד לאתר אותם באתר או במודיעין של אגד ללא מידע מוקדם עליהם.

בשימוש בכינוי "קווי חרדים" יש משום הכרה של המדינה במעמד ה"מיוחד" של קווי תחבורה ציבורית, שנועדו לשרת מגזר יחיד באוכלוסיה, ולא את כלל הציבור.

 

סוף ל"חלטורות"?

חלק נכבד מההסכמים עוסק בהגבלים עסקיים על אגד במטרה להגדיל את התחרותיות בענף. בין השאר, מצוינים פרטים רבים בנוגע לקווים שעל אגד להעביר לידי "אגד תעבורה", שבה יותר לאגד להחזיק לכל היותר 50%; וכן מצויין, שהחל מינואר 2015 אגד תפסיק את כל פעילות ההסעות והנסיעות המיוחדות. סעיף זה הוא מעניין במיוחד, משום שהפעלת הסעות על ידי אגד, שמחזיקה עדיין בכוח ריכוזי ואף מונופולי באזורים רבים בארץ, עלולה לפגוע בתחרות בענף – ואף ליצור אצל אגד ניגוד עניינים: זאת, משום שבאופן אבסורדי, ככל שהשירות שמעניקה אגד לנוסעי האוטובוסים גרוע יותר, פוטנציאל ההכנסות שלה מנסיעות מיוחדות ומהסעות דווקא עולה.

     

תם ולא נשלם

כאמור, כאמור, המידע שהובא כאן רחוק מלהיות מלא או מקצועי. כל שנותר הוא לקוות, שבמדינה שבה מתפרסמות בעיתונות השכם והערב תכניות מבצעיות מפורטות לתקיפה במתקני הגרעין של מדינות אויב, גם מידע אזרחי מעט יותר אלמנטרי יהיה נגיש לציבור הרחב באופן ברור ושקוף.

אגד: אנו לא מפרים את תנאי הזיכיון. לתגובות המלאות, גילוי נאות והערות

Bus_n_Shekels

 לכתבה בערוץ 2 על ההסכמים של המדינה עם אגד בירושלים

 להסכמים המקוריים: 1, 2, 3.

 בהכנת כתבה זו הושקעו שעות עבודה רבות. אנא תרמו להמשך הפעילות.


Posted

in

by

Tags:

Comments

14 תגובות על 'חשיפה: ההסכמים של 'אגד' עם המדינה'

 1. תמונת פרופיל של איתמר

  אין סיבה להתנהלות אחרת. אגד היא חברה פרטית המקבלת כסף מאנשים שלא מנהלים את כספם. אנשי משרד התחבורה והאוצר לא הרוויחו את הכסף הזה, הם גם לא צריכים לתת דין וחשבון לאף אחד – ומכאן הזלזול בכסף.
  אגד ודן מקבלים כ 3 מיליארד ש"ח בשנה, וזה אחר שנים שהו קיבלו מילארדים וגם נהנו ממונופול כפוי.
  הפתרון היחיד הוא שחרור השוק לתחרורת והפסקת הסבסוד. (http://wp.me/pZujs-8H)
  אגב,
  מבקר המדינה חושף שחיתויות של אגד בדוחות שלו, כדאי לקרוא.

 2. תמונת פרופיל של Yoram K
  Yoram K

  א. ממתי משרד האוצר סוברני למתן תשובות בנושאי תחבורה???

  ב. יתכן שזה 'מקובל בעולם' (אישית אני לא מכיר במושג הזה. גם אלימות מוכרת בעולם וזה לא הופך אותה ללגיטימית). העניין הפשוט הוא שהסעת נוסעים בצורה כזו אינה עומדת בשום פרמטר מינימלי של בטיחות (מה יקרה לאדם העומד באוטובוס הנוסע במהירות של 50 קמ"ש ולפתע נאלץ לעצור עצירת פתאום?

  הגיע הזמן לתבוע מהמפקח על התעבורה (הסמכות העליונה בישראל בכל הנוגע לתקנות התעבורה הציבורית עד הפרט האחרון): א. איסור גורף על הסעת נוסעים בעמידה.בכל נסיבות שהן. ב. הגדלה משמעותית של תדירות הנסיעות בקווים ובשעות בהן יש עומס. ג. אחד הגורמים למצב הזה הוא שקווים נוסעים במסלולים מפותלים על מנת לצבור כמה שיותר נוסעים. התוצאה – עומס רב ונסיעה מייגעת. ככה לא נותנים שירות. פה לא הודו, ולא בנגלדש, בכל הכבוד. פה יש בני אדם במדינה הקוראת לעצמה מודרנית ואנחנו נמצאים במאה ה 21, ולא במאה ה-19.

  1. תמונת פרופיל של ofanan

   יורם, תודה על תגובתך.
   א. ביקשתי תגובות גם ממשרד התחבורה, וגם ממשרד האוצר – שהוא (ליתר דיוק, החשב הכללי באוצר) זה שחתום על ההסכמים. אגב, באופן די אופייני – רק דובר משרד האוצר הגיב באופן ענייני.
   ב. באשר לבעיית הבטיחות שציינת, יש לציין, שבכל מקרה אסור לדחוס באוטובוס יותר נוסעים ממה שמוגדר ברישיון הרכב שלו. כמובן, זו מגבלה מקלה למדי ולא מספקת, ובהחלט ניתן היה לצפות מהמדינה שתאלץ את אגד להגדיל את תדירות הנסיעות, דבר שגם יקטין את הצפיפות.

  2. תמונת פרופיל של אמיר
   אמיר

   יורם, הטענות שלך נכונות, אבל למנוע הסעת נוסעים בעמידה, זה מקל בגלגלים של התחבורה הציבורית. דמיין לעצמך מה יקרה: הנהג יצטרך לחכות עד שכולם יושבים ומי שמתכונן לרדת לא יוכל לקום ממושבו…….בטח לא לזה התכוונת…….

 3. תמונת פרופיל של Yoram K
  Yoram K

  ואגב, איתמר, אגד הוא אגודה שיתופית לתחבורה (כלומר קואופרטיב, לא חברה פרטית). בדיוק כמו דן, קווים, נתיב אקספרס, קונקס וכל שאר זכייני התחבורה הציבורית בישראל, גם אגד כפופה מקצועית למפקח על התעבורה במשרד התחבורה.

  1. תמונת פרופיל של איתמר

   על פי רשם החברות, אלו חברות פרטיות.
   הפיקוח של התעבורה הוא שורש הבעיה – זה הכלי של החברות הפרטיות להנות ממונופול כפוי שחסות הממשלה והמקורבים. צריך להפסיק עם הפיקוח ולפתוח את השוק לתחרות.

   1. תמונת פרופיל של עמית
    עמית

    הי איתמר (אני מעריך שזה לא כותב הבלוג)
    לפיקוח יש פנים רבות בנושא . העדר פיקוח אין ספק שיביא לתחבורה ציבורית גם בשבתות ולתיגבורים נוספים בקווים עמוסים.
    עם זאת ,חשוב לציין של"העדר פיקוח" יכולות להיות גם השלכות לא טובות כגון ביטול קווים "לא רווחיים" ובינהם למשל קווי הלילה ,כמו גם מיזוג של חברת תחבורה ציבורית עם "בעל עניין" כמו "דלק " או משפחת עופר.

    פיקוח לכן הוא חשוב ,וכאן בדיוק המקום שלנו כאזרחים לשאול את השאלות לגבי איך נקבע הפיקוח ולפי אלו אינטרסים.הפיקוח צריך להיות מהכיוון של סטנדרטים מינימליים של שירות ולא כמו כיום.

 4. תמונת פרופיל של איתמר

  אני חושב ש"קווים לא רווחיים" זה סה"כ עוד דרך לגנוב כסף מהקופה הציבורית. זו בטח לא הצדקה למונופול הכפוי ממנו סובלים כל תושבי המדינה.
  אם תושבי הפריפרייה ירצו תחבורה ציבורית הם צריכים לשלם על זה ויכול להיות שביוקר. לאזור המגורים יש השפעה על יוקר המחיה, לכל הכיוונים. כמו שבשביל נחלה של 40 דונם בת"א אתה צריך להיות טייקון אבל בפזורה הבדואית תקבל את זה בחינם- נסיעה באיזה חור בנגב תעלה קצת יותר כסף.
  אנשים שיהיו מאוד מוטרדים ממחירי התחבורה בפרפרייה, יוכלו לעזור באופן וולנטרי ע"י עמותות או יוזמות אישיות. העיקר לא לערב בזה את הממשלה, כי זו הזמנה לשחיתות.

  1. תמונת פרופיל של אמיר
   אמיר

   "אם תושבי הפריפריה ירצו תחבורה ציבורית" — ובכן, הם רוצים…… מפתיע, לא?

   פתרונות וולונטריים, עמותות ויוזמות אישיות – ראית משהו כזה שעובד באיזה שהוא מקום בעולם? אתה באמת מאמין במה שכתבת?

   1. תמונת פרופיל של איתמר

    אני מאמין בתושבי הפריפריה שהם בני אדם המסוגלים לדאוג לעצמם. הם לא צריכים את התערבות הפקידים, שהניסיון מוכיח מעבר לכל ספק שהיא רק מחמירה את המצב.
    כל עוד אנשים ירצו לנוע יהיו אנשים שישמחו לקחת על זה כסף ולהניע אותם. כך שאני לא מואדג. זה בטוח יהיה יותר זול (לתושבי הפריפריה) מאשר מצב בו הם משלמים משכורת לפקיד שיחליט כמה כסף להעביר לחברה פרטית, יקח את הכסף הזה מהציבור, יעביר אותו למי שהוא בוחר, ישאיר לעצמו משכורת. במציאות בה האזרחים יבחרו היכן כספם ישקע, הוא ישקע בחכמה יותר גדולה ולא יבוזבז.

  2. תמונת פרופיל של ofanan

   שלום עמית,
   ניחשת נכון – איתמר שהגיב מעלי זה לא אני (איתמר כהן). למעשה, אם תבקר בבלוג שלו, תגלה שדעותיו בנושאים רבים הפוכות משלך ושלי. אבל זה בסדר ואפילו מצויין – אני בעד גיוון דעות.
   איתמר, קווים לא רווחיים זה לא "רק" פריפריה. זה גם הרבה מאוד קווי האוטובוס בארץ, כולל קווים עירוניים בירושלים ובתל אביב. למעשה, קווי אוטובוס הם רווחיים רק בשעות השיא ו/או בין יעדים מרכזיים. ע"פ ההיגיון של "לא לערב בזה את הממשלה", רוב מי שנוסע כיום לעבודה באוטובוס, צריך לרוץ ולקנות רכב פרטי ולנסוע בו לעבודה, כי קווי האוטובוס שהוא נוסע בהם כיום לעבודה הם "לא רווחיים". ומה עם זיהום האוויר ומקורות המים, הפקקים, תאונות הדרכים, אובדן השטחים הפתוחים ושאר הצרות שלהן גורמת הנסיעה ברכב הפרטי?
   עידוד התחבורה הציבורית הוא דבר שמאוד משתלם לכולנו. אך המושג "כולנו" בקושי קיים בתפיסת העולם הניאו-ליברלית, ולכן כל עוד לא תקום חברה פרטית בשם "כולנו-בע"מ", כולנו נידונים לסבול מכל התחלואים שלהם גורם הרכב הפרטי, כי סתם דאגה לבריאות, לסביבה, לעתיד ילדינו ולחיסכון במשאבים המתכלים של כדור הארץ בכלל וישראל בפרט – זה לא "רווחי" לאף אחד.
   בקיצור, המצב הקיים הוא מאוד גרוע, אך ה"פתרון" בדמות ביטול הסבסוד הממשלתי – הוא, בעיני, גרוע שבעתיים.

   1. תמונת פרופיל של איתמר

    אהלן,
    אני לא מקבל את הטענה שהקווים לא רווחים. מקור הטענה באופן שהחברות התח"צ נהגו לגזול את כספנו: אם הם טענו לחוסר רווחיות הם קיבלו כסף. לכן הם הפציצו במשכורות, בתנאי הפנסיה, קנו במחירים גבוהים וביצעו עסקאות מפוקפקות עם מוכרי האוטובוסים (עפ"י מבקר המדינה).
    אני לא יודע מה זה ניאו-ליברל, אני ליברל. השאיפה שלי היא רווחה של הציבור הישראלי ודיי בטוח שזו גם השאיפה של תומכי הממשלה הגדולה. המציאות מוכיחה שחופש כלכלי הוא הדרך להגיע לשם.
    שיטת הזיכיונות והסבסוד היא סה"כ מונופול כפוי של המקורבים, אף אחד חוץ מחברות התחבורה והחברים שלהם בכנסת לא מרוויח מזה.

 5. תמונת פרופיל של ofanan

  איתמר,
  בכלכלה לא "מוכיחים" שום דבר. זה מדעי החברה, לא הנדסה. בדיוק כפי שלטענתך "המציאות מוכיחה שחופש כלכלי" וגו', אני יכול לטעון, שהמציאות בסקנדינביה לעומת המציאות בארה"ב "מוכיחה" שעדיפה ממשלה גדולה. בפועל, בעניינים אידיאולוגיים אף אחד מאיתנו לא "מוכיח" כלום, בדיוק כפי שאף ימני מדינית עדיין לא "הוכיח" לאף שמאלני (ולהיפך) שכדאי להקים / לפנות עוד התנחלויות.
  אשר לקווי האוטובוס, מודה שלא עשיתי את החשבון המפורט, אבל זה די ברור שהאוטובוסים ב-6 בבוקר או ב-23 בלילה אינם רווחיים. יש הרבה אוטובוסים שבחלק מהמסלול ו/או בחלק מהשעות הם כמעט ריקים. אפשר קצת להקטין הוצאות באמצעות מעבר למיניבוסים והפחתת הבזבוזים שציינת בחברות, אך גם כך, נסיעות רבות יתגלו כלא רווחיות. זה אף פעם לא רווחי לקחת שני נוסעים שמשלמים בסך הכל 6 ש"ח כל אחד עוד כמה תחנות עד לתחנה הסופית של הקו בשעת לילה מאוחרת, או אל שכונה או ישוב נידח. יותר רווחי לעצור באמצע ולהודיע להם שנגמר השירות, או לא להעלות אותם מלכתחילה.

 6. תמונת פרופיל של הפסיקו להסית נגד החרדים (טור אורח) | הדרך אל האושר

  […] שפרסמתי בבלוג את ההסכמים של אגד עם המדינה, קיבלתי במייל תגובה מידידי יוסי וינשטיין. לטעמי, הוא […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: